Charakteristika
Nanoštruktúry a nanomateriály: Výskum materiálov a technológií s určením rozmerov v nanometroch na atómovej úrovni pre rôzne aplikácie v senzoroch, mikro- a nanoelektronike, fotonike atď. Výskum sa zameria na materiály založené na TiO2, NiO2 a ZnO, štruktúry, nanotrubice a nanočastice, supravodivé a kryogénne štruktúry založenénapríklad na MgB2, materiály a supravodiče obsahujúce Fe, železité sklá, organické materiály vrátane materiálov vedúcich k príprave organických integrovaných obvodov atď.
Pokročilé konštrukčné materiály pre priemysel: Výskum a vývoj pokročilých materiálov, ich technológií a aplikácií pre konštrukcie v rôznych priemyselných odvetviach, najmä v automobilovom, elektronickom, strojárskom, hutníckom a stavebnom priemysle, ako aj v iných sektoroch definovaných stratégiou RIS3SK. Zvláštny dôraz sa bude klásťna ľahké zliatiny, špeciálne ocele, biologicky rozložiteľné plasty, kompozitné materiály vrátane špeciálnych materiálov využívajúcich uhlíkové nanočastice, ako aj materiály založené na prírodných zdrojoch.
Analytické metódy materiálneho výskumu: Vývoj analytických a chemických aj fyzikálnych diagnostických metód pre materiálový výskum. Diagnostické metódy zamerané na elektrónovú mikroskopiu, optickú, elektrónovú alebo hmotnostnú spektroskopiu, difrakčné technológie, technológie založené na zrýchlených iónoch, plazme atď. Tátooblasť výskumu posilní existujúci analytický základ a sprístupní ho širokému spektru používateľov.
Prístrojové vybavenie
- Rapid thermal annealing
- Merací systém fyzikálnych veličín (PPMS Dyna Cool)
- Vyokorozlišovací Field emission skenovací elektrónový mikroskop
- Analyzátor vysokoenergetických iónov – Pelletron
- Zariadenie na optickú litografiu
- Naparovačka - HV Advanced evaporation system - Project M496
prof. RNDr. Andrej Plecenik, DrSc.
univerzitný profesor, ktorý sa venuje experimentálnej práci oblasti fyziky pevných látok, materiálového výskumu, nanotechnológie, supravodivosti, techník tenkovrstvovej depozície, analytických techník.
prof. RNDr. Pavel Povinec, DrSc.
venuje sa vývoju ultrasenzitívnych urýchľovačových a rádiometrických analytických metód a ich využitie vo výskume zriedkavých jadrových procesov a environmentálnej rádioaktivity, ktoré majú významný vplyv na rozvoj fyzikálneho bádania a praktické využitie pri zhodnocovaní následkov zhodnotením globálnej a regionálnej radiačnej situácie po havárii Fukušimskej jadrovej elektrárne, s následnou analýzou rádioaktívneho znečistenia atmosféry a vôd. Viedol viaceré medzinárodné projekty, získal mnohé významné ocenenia (napr. Vedec roka 2016) a aktívne spolupracuje s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu.